Cheung Chau - baner Cheung Chau - baner Cheung Chau - baner Cheung Chau - baner Cheung Chau - baner

Misja i działalność

Sinfonietta Polonia realizuje autorski program swojego dyrektora naczelnego i artystycznego - Cheunga Chau z podziwu godną skutecznością i energią.  Według krytyków rozwija się skutecznie i konsekwentnie, wykazując wielką muzykalność jej członków, bogatą kolorystykę brzmieniową i kaskadowo zmienną ekspresję. Członkowie zespołu, to młodzi, utalentowani muzycy, soliści i kameraliści, laureaci wielu konkursów muzycznych.

Do najważniejszych sukcesów Sinfonietty Polonii, ilustrujących różnorodność projektów, jakie orkiestra zrealizowała w swojej dziesięcioletniej historii, należą: koncerty ze światowej sławy wirtuozem wiolonczeli - Colinem Carrem, które otrzymały znakomite recenzje krytyków, występy w Pekinie, w prestiżowych salach Beijing Concert Hall i Forbidden City Concert Hall na Międzynarodowym Festiwalu Karola Szymanowskiego - wydarzeniu realizowanym w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE,. występ w wielkiej sali koncertowej Radia Berlin-Brandenburg w 2012 roku, światowa premiera Leszczyńskiej Wieży Babel pióra młodego kompozytora Marcina Hermana przy współpracy artystów z Niemiec, Czech i Polski, polska premiera Pieśni o Ziemi  Gustava Mahlera z oryginalnym tekstem chińskim z VIII wieku, inauguracja XXX Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, czterokrotny udział w Poznańskich Festiwalach Mozartowskich, wielkopolska premiera Requiem J. Ruttera z Chórem Nauczycielskim St. Wiechowicza w Ostrowie Wlkp., nominowana do „wydarzenia roku” w tym mieście,  koncert „Gdzie jesteś, źródło?!” z Poznańskim Chórem Chłopięcym, prezentujący światową premierę utworu Źródło R. Y. Gawlicka do słów Jana Pawła II, „Muzyka Żółtej Rzeki” – koncert ze światowego formatu solistą – Ning An, podczas którego po raz pierwszy zabrzmiały w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu chińskie utwory symfoniczne. 

Orkiestra współpracowała  z solistami, takimi jak: światowej sławy wirtuozi wiolonczeli - Colin Carr, Daniel Veis i Cecylia Barczyk,  wybitni pianiści - Ning An, Andrzej Tatarski, Maria Masycheva i Joanna Marcinkowska,  flecista Pierre-Ives Artaud, oboista Nathan Hughes, skrzypkowie - Adrian Levine, Dominika Falger, Ben Sayevich, Stefan Tarara, Natalia Walewska, Blanka Bednarz, Anna Maria Staśkiewicz, Ying Zhang, altowiolista Ulrich Knörzer, Filip Wojciechowski Trio, śpiewacy:  Barbara Kubiak, Barbara Gutaj-Monowid, Renata Drozd, Dorota Szczepańska, Chunquing Zhang, Anna Karasińska, Jaroslaw Bręk, Piotr Friebe, Piotr Rafałko, Patrick Garayt, Keqing Liu, Tomasz Raczkiewicz, Ingolf Seidel, Hubert Stolarski, a także ze znakomitymi zespołami, m. in. China National Symphony Orchestra and Chorus, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Kameralny UAM, Kammerorchester Pro Artibus Hannover, gościnnymi dyrygentami, jak Jacek Rogala, Renchang Fu, Marcin Sompoliński, Markus L. Frank, Dariusz Mikulski, Aleksander Gref i Silvio Segantini.

Od 2008 roku Sinfonietta Polonia co roku prezentuje, entuzjastycznie przyjmowane  przez publiczność, koncerty noworoczne w Poznaniu oraz szeregu wielkopolskich i mazowieckich miast. Orkiestra dwukrotnie odbyła trasy koncertowe w Chinach,  występując w Pekinie, Hohhot, Erdos, Xilinhot, Tianjin, Dalian, Shenyan  i wielu innych miastach, uczestniczyła w międzynarodowym  festiwalu "Rencontres Européennes de Courseulles" we Francji, występowała kilkukrotnie w Niemczech. W czerwcu 2014, pod batutą Cheunga Chau Sinfonietta Polonia  prezentowała premierę spektaklu baletowo-operowo-akrobatycznego "Alicja w Krainie Czarów", w reżyserii Anny Niedźwiedź, do muzyki Gabriela Kaczmarka, w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Spektakl cieszy się ogromnym zainteresowanie publiczności, 10 wystawień odbyło przy kompletach widowni i kończyło się stojącymi owacjami, a bilety na kolejne spektakle wyprzedawane były w kilku godzinach. Na skutek tak wielkiego sukcesu widowiska "Alicja w Krainie Czarów", Teatr Wielki w Poznaniu wprowadził je do swojego repertuaru na następny - już trzeci sezon.

Sinfonietta Polonia wykonuje zróżnicowany repertuar, od najwybitniejszych arcydzieł klasyki symfonicznej, po premiery polskie i światowe. Spełniając swoją misje edukacyjną wobec młodych artystów, Sinfonietta Polonia realizuje  projekty, które stanowią dla nich cenne doświadczenie zawodowe. Wszystkie programy koncertów Sinfonietty Polonii są konstruowane z myślą o szerokiej publiczności, atrakcyjne zarówno dla wytrawnych melomanów, jak i dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z muzyka symfoniczną.  

Płyta CD z muzyką Romana Palestra i Paula Kletzkiego, solistami Pierr-Yves Artaud i Ewą Murawską oraz z udziałem Sinfonietty Polonii, została wydana przez Acte Préalable. Sinfonietta Polonia nagrywała także dla  Centralnej Telewizji w Pekinie, Huhhot TV, Norddeutsche Rundfunk w Hanowerze oraz dla radia i telewizji w Polsce, a w 2015 nagrała również muzykę Gabriela Kaczmarka do "Alicji w Krainie Czarów".


Powrót do poprzedniej strony Wersja do druku Powrót na górę strony